LAMELE – sposób na nowoczesne i oryginalne wnętrza.

Lamele to element dekoracyjny wnętrza, który cieszy się coraz większą popularnością. Są stylowe, ponadczasowe, eleganckie i efektowne. Doskonale urozmaicają wygląd wnętrza. Dodają mu charakteru, szyku i klasy. Sprawiają, że będąc w ich otoczeniu, na myśl nasuwa się zdanie „tu jest jakby luksusowo”.
W jakich wnętrzach najlepiej się sprawdzają? Jak wygląda ich budowa i montaż? Czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować? O tym, i więcej, dowiesz się z tego artykułu.

Zacznijmy jednak od początku.

Wykorzystanie drewnianych okładzin ściennych jako dekorację lub izolację rozpoczyna się już w XIII w. Ich historia jest długa i bogata. Jednak to co najbardziej kojarzy nam się z tym terminem to PRL. Pamiętacie boazerię w mieszkaniu Waszej babci? Płaskie listwy drewniane mocowane do ściany lub sufitu? To był hit. Poprawiały akustykę i termoizolację wnętrza, chroniły ściany przed zabrudzeniami a dodatkowo podnosiły prestiż mieszkania. Obok meblościanki i zasłonki z drewnianych koralików w przejściu do kuchni stały się symbolem epoki.  Moda lubi wracać, ale nie znosi powtarzalności w odbiciu 1:1. Stąd też współczesne lamele na swój sposób mogą kojarzyć Ci się z retro ścianą, są jednak zupełnie inne.  Współcześnie pod tą nazwą kryją się cienkie, proste listwy dekoracyjne o różnych przekrojach i wykończeniu. Nadal wykonuje się je głownie z drewna i materiałów drewnopochodnych. Na rynku można jednak również znaleźć lamele z innych materiałów jak np. lamele termoformowane z tworzywa sztucznego. (Sprawdź nasze lamele z serii LINEO) 

W ofercie FLLOW proponujemy Wam między innymi lamele wykonane z płyty MDF (ang. medium-density fibreboard)  na grubym podkładzie filcowym. Naszym bestsellerem jest lamel wykończony fornirem dębowym. Szukasz jednak czegoś w kolorze lub innym rysunku drewna? Nie ma problemu. Zapraszamy Cię do zapoznania się z serią lameli okleinowanych MONOCOLOUR. Listwy o wymiarach szer. 2,9 x gł. 1,1 x wys. 265 cm,  pokryte są okleiną dekoracyjną drukowaną na papierze o zróżnicowanych gramaturach. Dzięki impregnacji w masie, papier bazowy zyskuje wysokie parametry elastyczności i odporności na zrywanie. Dzięki temu okleina tego typu nie wymaga dodatkowych zabiegów uszlachetniających i może być zadrukowana i zalakierowana w linii (zadruk „in-line”). 

Prosta forma lameli, gama kolorystyczna oraz wykorzystane materiały sprawiają, że pasują właściwie do każdych wnętrz, jednak polecamy je do kilku wiodących stylów. Przede wszystkim idealnym miejscem będzie salon lub sypialnia urządzona w stylu skandynawskim. Fornir dębowy świetnie wpisuje się w północną estetykę, która na pierwszym miejscu akcentuje naturalne materiały, w tym przypadku drewno.  Lamelowe dekoracje idealnie komponują się również z minimalistycznymi lub industrialnymi aranżacjami – i to zarówno w jasnych jak i ciemnych kolorach.

Wiemy już skąd się wzięły, czym są, i do jakich wnętrz pasują. Tylko jak je zamontować?

Mogło by się wydawać, że montaż lameli ściennych to trudne i czasochłonne zadanie. Nic bardziej mylnego! Wykonanie ściany z lameli nie przysporzy większych trudności nawet początkującym dekoratorom wnętrz. Przede wszystkim montaż tego typu dekoracji nie wymaga wiercenia w ścianach, a co z tym związane – nie powoduje dużego bałaganu. Oczywiście, możesz wybrać drugi sposób i przymocować je do przykręconych wcześniej na ścianie listew, za pomocą wkrętów. Obydwa rozwiązania doskonale sprawdzają jako sposób na szybkie odświeżenie aranżacji wnętrza. Nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi, ani wielkiego doświadczenia z dziedziny wykończenia wnętrz. Wystarczy, że zaopatrzysz się m.in. w klej montażowy lub wkrętarkę, nożyk tapicerski, instrukcję montażu oraz odrobinę chęci i wolnego czasu. Pamiętaj, że podłoże powinno być gładkie, oczyszczone i możliwie odtłuszczone. Wybierz miejsce dekoracji, ułóż wybrany wzór i już! Twoja oryginalna i stylowa ozdoba jest już gotowa. Zamów i przekonaj się sam, jak satysfakcjonujące są lamele – ich efekt we wnętrzu oraz fakt, że możesz zamontować je sam!

Karolina Półchłopek

Zobacz produkty